Retail Crowd

Complete British News World

Winter Olympics: Already on the Ice Liu Brothers – Saturday Program

The big factory will start at the Beijing Winter Olympics on Saturday morning in Hungarian time: competitions will be held in ten sports and you will win six gold medals. The Hungarian delegation will be interested in snowboarder Camila Kuzupak and short-track speed skaters (Sándor Liu Shaolin, Liu Shaoang, John-Henry Krueger, Petra Jászapáti, Zsófia Kónya). Here is the Saturday program and TV broadcast!

Hungarian speed skaters race one of their last training sessions in Beijing ahead of the Olympics (Photo: Karoly Orvay)

twenty fourth. Winter Olympics, Beijing

Saturday 5 February

Daily program / results of the Hungarian competitors

skateboard
woman

3.45-5.47: Slopestyle qualification (Kozuback Kamilla)

fast short path
men

12.00: Men’s 1000m Qualifiers (Liu Shaolin Alexander, Liu Shawang, Krueger John Henry)
woman
12.00:
500m Heats (Petra Gaspate, Zofia Konya)
mixed transmission
13.23:
Quarter-finals, semi-finals (Hungary)

The contacts of the Hungarian athletes participating in the Beijing Olympics can be accessed by clicking here!

NAPI

Live TV broadcast
M4 Sport
2.00:
Curling, mixed doubles, Switzerland-Sweden
3.45:
Snowboard, women, slopes
5.45: Hockey, women, Canada-Finland
7.30: Men’s ski boats, curling, mixed doubles, China
8.45: Cross Country, Women, Ski
10.00: Women’s Skating, Mixed (SL) 3000m Final
12.00: SBM Men’s 500m medley 1000m Heats Heats Heats Mogul Men’s Figure Skating, Round 2
15.00: Hockey, women’s, USA and Russia national teams
EUROSPORT1
2.00:
Curling, mixed doubles
5.00: Hockey, women’s, team match, Canada and Finland
5.00: Hockey, team match
7.25: Qualification of men’s ski boats HS 106
8.30: cross country, women, skate, final
9.45: Ski shooting, mixed equipment
11.30: Women’s Ski Jump Final HS 106
13.20: Short track speed skating, day 1
14.50: Hockey, team match
EUROSPORT2
2.00: Curling, mixed doubles
5.00: Hockey, women’s, team match, Canada and Finland
7.00: Curling, mixed doubles
9.30: Women’s Speed ​​Skating 3000m
11.10: Hockey, women, team match
12.30: Ski aerobatics, pole, final
14.10: sledge, men
READ  Catalog - Sports - Two new brands enter Formula 1

wrap
Mixed couple, group
2.05:
Seventh round (Australia-Norway, Switzerland-Sweden)
7.05: Eighth round (China – USA, Czech Republic – Great Britain, Sweden – Canada, Australia – Italy)
13.05: Round 9 (Great Britain, Italy, Norway, China, Czech Republic, Switzerland, USA and Canada)

high speed
woman
9.30:
3000 m, finals

skateboard
woman
3.45-5.47:
slopestyle, qualifications (Camila Kuzubak)

hockey
women group
the group
5.10:
Canada and Finland
14.10: USA and Russia team
group b
9.40:
czech republic – sweden
9.40: Japan and Denmark

fast short path
men
12.00:
Men’s 1000m Qualifier (Liu Shaolin Sindoor, Liu Shawang, Kruger John Henry)
woman
12.00:
500m qualification (Petra Gaszapati, Zofia Konya)
mixed transmission
13.23:
2000m Semi-finals Quarter-finals finals (Hungary)

Ski
men
11.00:
pole, qualified
12.30: pole finals

Snowboarding
woman
8.45:
Seattle finals

Snowboarding
mixed transmission
(2×6 / 2×7.5 km)
10.00: final

skiing
men
7.20:
Ordinary Beginner, Individual Qualifier
woman
11.45:
Ordinary Beginner, Individual Qualifier
11.45: ordinary fences, single final

Ski
men
12.10:
Individual Races 1 and 2

Today’s gold medals

high speed
ladies & # 39 ; 3000 m
Gold Medal:

fast short path
mixed gearbox
Gold Medal:

Ski
pole men
Gold Medal:

Snowboarding
women, skate
Gold Medal:

Snowboarding
mixed gearbox
Gold Medal:

skiing
Women, ordinary fences
Gold Medal:

National Sports reports on the venue: Gergeli Cohan, Erica Kovacs (text), Karoly Orvay (photo)